تبلیغات


نرم افزار تقویت امواج مغز
تکنیکهای تست زنی در کنکور
آموزش کنگ فوتوآ سنتی-Kungfo Toa
آموزش زبان در خواب
بسته آمادگی برای آیلتس 2009
ترجمه متون در 20 زبان مختلف ...
آموزش زبان انگلیسی نصرت در 90 ...
مبدل گفتار به نوشتار
مجموعه از رازهای فتوشاپ ...
رازهای فتوشاپ | Top Secret |با زبان ...
OnOnline TV Player
ارباب حلقه ها - پیروزی

SBK 09 Superbike .. - مسابقات ...
Gta Iv 2009
فوتبال طبیعی با PES 2010 | اوریجیال
آموزش پیانو و ارگ
آموزش سنتور
نرم افزار جامع حسابداری و ...
چک چاپ اشاره
بانک اطلاعات طراحی فضای سبز ...a>
ژورنال دكوراسیون و طراحی ...
بابانك اطلاعات شومینه
5500 زنگ جدید و باحال موبایل- ...

روغن مورچه اصل
مجموعه ی دیكشنری موبایل
پكیج طلایی سونی اریكسون - ...
نرم افزار گوشی Nokia N95
آموزش دفاع شخصی در خیابان
کارتون Oggy
مجمجموعه کامل کارتون PAT & MAT
آموزش نفوذ در دلها
دانستنیهای ازدواج
رازهای موفقیت
101 تمرین برای مدارس فوتبال
مجموعه كامل «تكنولوژی فكر»
كتاب و فیلم راز


تی شرت با هنر نستعلیق ایرانی
تی شرت خلیج همیشه فارس
دوخت پلاست انگشتر گل رز آبی
انگشتر گل رز قرمز
مهره مار
انگشتر گل رز بنفش
انگشتر گل رز مشکی
بند انداز صورت بانو
ماساژور مخصوص بانوان
صاصابون جوان کننده صورت دکتر ...
بلوز طرفداران تیم استقلال
بلوز طرفداران تیم پرسپولیس

عكس های جدید بازیگران - قلمرو و محدودیت آسیب پذیری جوانان

جستجو

 

قلمرو و محدودیت آسیب پذیری جوانان

چهارشنبه 1390/03/11   01:31

قلمرو و محدودیت آسیب پذیری جوانان
بسیاری از صاحب نظران علوم انسانی، فرهنگ را اساس و شالوده هر جامعه ای می دانند که در پرتو آن شاخص های دیگر جامعه در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی معنا و مفهوم و تشخص پیدا می کند. از سوی دیگر در عصر حاضر اولویت اول در سیره عملی و رفتاری قدرت های استکباری، به جای تسخیر سرزمین، تسخیر باورها و اذهان مردم و درنهایت تسلط بر فرهنگ آنان است. بدین لحاظ اتحاد ملی و انسجام اسلامی درواقع دو راهبرد حیاتی برای حفظ هویت و کیان نظام جمهوری اسلامی و مقابله با دشمنان است که در این شرایط باید در اولویت قرار گیرد. نوشتار حاضر در مقام تبیین فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی برآمده که از بدو پیروزی انقلاب مورد هجوم همه جانبه دشمنان قرار گرفته است. اینک با هم آن را از نظر می گذرانیم.
معنای لغوی فرهنگ
کلمه فرهنگ همچون سایر کلمات در ادبیات کشورها، دارای معنای خاص خود است. فرهنگ در ادبیات فارسی به معنای ادب، تربیت، دانش، علم، معرفت، آداب و رسوم، مجموعه علوم و معارف و هنرهای یک قوم است.
فرهنگ، واژه ای فارسی و مرکب از دو جزء «فر» به معنای پیش و «هنگ» است که به مفهوم کشیدن و قصد و آهنگ می باشد و از فرهیختن اشتقاق یافته است، که در معنای گوناگونی، مانند دانش، دانایی، خرد، معرفت، حرفه و هنر، ادب و… به کار رفته است و در اصطلاح ماهیت، هویت و موجودیت یک ملت را فرهنگ می نامند.
تعریف فرهنگ
فرهنگ مقوله ای بسیار گسترده است، از این رو جامعه شناسان، مردم شناسان، اقتصاددانان توسعه و سیاستگذاران و برنامه ریزان فرهنگی درباره تعریف جامع و کامل آن اتفاق نظر ندارند و هر یک تعریف خاص از آن ارایه داده اند.
در یک تعریف ساده، از فرهنگ به عنوان میراث ملی یاد شده است. یک تعریف دیگر آن است که فرهنگ مجموعه پیچیده ای متضمن معلومات، معتقدات، هنرها، اخلاق، قوانین، آداب و رسوم، قابلیت ها و عادات مکتسبه انسان ها می باشد.
فرهنگ عامل سازنده هویت فردی و اجتماعی جامعه و منشاساز و کارها و سرمایه های مادی و معنوی یک ملت در سیر تکاملی و تاریخی محسوب می شود.
دشمن با توجه به شناخت از کاربرد و ماهیت فرهنگ با استفاده از ابزارهای متنوع و فن آوری های نوین ارتباطات با مبانی انسا ن شناختی و جامعه شناختی لائیسم و سکولاریزاسیون جوهره فرهنگ دین محوری را مورد تهاجم قرار می دهد.
درواقع یکی از بزرگترین بحران هایی که در جوامع اسلامی و جامعه ایران وجود دارد عبارت است از: بحران هویت که از طریق تکنولوژی جدید و وسایل ارتباطی نوین با قدرت فراگیر و یکپارچه خود تولید نوعی جهانی سازی فرهنگی را اشاعه می دهد و موجب بی ثباتی فرهنگی می گردد. بنابراین، فرهنگ به مجموعه دارایی های مادی و معنوی یک ملت اطلاق می شود. از دیدگاه جامعه شناسی، تمامی انسان ها دارای فرهنگ هستند. از این رو فرهنگ، امری اجتماعی و مبتنی بر روابط اجتماعی انسان هاست و چنین است که فرهنگ برای انسان و جامعه انسانی، امری لازم و حیاتی است و زندگی انسان بدون آن دچار اختلال می شود.
براساس نگرش جامعه شناسان غربی، فرهنگ مفهومی عام و کلی است که در برگیرنده تمام دستاوردهای مادی و معنوی شده است. به همین دلیل، دین (منظور ادیان الهی و توحیدی مانند مسیحیت و اسلام است نه ادیان بشری مانند هندو و بودا) عنصری از عناصر فرهنگی محسوب می شود. در صورتی که از دیدگاه اسلام دین یک پدیده الهی، فرانهادی، اجتماعی، عام و کلی است که دربرگیرنده فرهنگ نیز می شود و فرهنگ، جزء و بخشی از آن به شمار می رود زیرا دین پدیدآورنده فرهنگ است.
مثلا یکی از احکام دین درباره پوشش مردان و زنان است که فرهنگ لباس پوشیدن را به وجود می آورد و همچنین، یکی دیگر از احکام دین، مسئله تغذیه است که استفاده کردن از مواد خوراکی در آن تبیین شده است و می توان گفت این حکم، فرهنگ تغذیه را پدید می آورد. دیگر اینکه به زندگی سازمانی می دهد که چگونه تشکیل زندگی دهیم، فرزندان خود را تربیت کنیم، در چه ایامی شاد یا اندوهگین و سوگوار باشیم و… این امر نوعی آداب و رسوم اجتماعی پدید می آورد.
تفاوت نگرش غرب و اسلام درباره فرهنگ، معلول دو نگرش سکولارودین محور است. آنگاه که نگرش یک جامعه شناس و یا مردم شناس به پدیده دین الهی و توحیدی نگرش صرفا اجتماعی باشد و دین را محدود و معنوی تصور کند قطعا آن را از عناصر فرهنگی بیان می نماید، اما یک جامعه شناس و یا مردم شناس مسلمان که دین اسلام را پدیده ای جامع و کامل می داند بی تردید فرهنگ را معلول و ساخته و پرداخته دین برمی شمارد.
اقسام فرهنگ
جامعه شناسان فرهنگ را از جهات گوناگون طبقه بندی و تقسیم کرده اند که عبارتند از:
الف- فرهنگ مادی:
فرهنگ مادی به پدیده های محسوس و عینی که قابل اندازه گیری با موازین کمی و علمی باشند اطلاق می گردد. مانند ساختمان، ابزارآلات، صنعت و فرآورده های آن، لباس، کتاب، مجسمه، نقاشی و… به عبارت دیگر به تمام دستاوردهای مادی انسان در عرصه و قلمرو تاریخ و جامعه، فرهنگ مادی گفته می شود.
ب- فرهنگ معنوی:
به مجموع افکار، اندیشه ها و عقاید، دین، علوم، ارزش ها، فلسفه، حقوق، ادبیات و آداب و رسوم اجتماعی، فرهنگ معنوی اطلاق می شود که هر چند قابل اندازه گیری و لمس کردن نیست اما در تمام جوامع بشری وجود دارد. فرهنگ معنوی از طریق خط و زبان قابل انتقال بوده و هویت یک ملت را ساخته و آن را شکل می دهد.
برخی جامعه شناسان و مردم شناسان در تقسیم بندی خود تنها فرهنگ معنوی را فرهنگ دانسته اند و فرهنگ مادی را تمدن نامیده اند و با تفاوت میان این دو را این گونه بیان کرده اند:
۱- تمدن ها را می توان با یکدیگر مقایسه کرد مثلاً فرآورده های صنعتی ایران و مالزی را با یکدیگر سنجید که کدام یک برتر است.
۲- انتقال عناصر تمدن به آسانی امکان پذیر است.
۳- تمدن، همواره روندی تکاملی دارد.
ج- فرهنگ عام:
از آنجا که فرهنگ نوعی معرفت بشری است، در تمام جوامع وجود دارد براساس این عقیده، تمام فرهنگ ها وجوه مشترکی با یکدیگر دارند که می توان آنها را اینگونه بیان کرد:
گرایش به پرسش و دینداری، اهمیت دادن به برخی ارزش ها مانند علم گرایی، ایثار، نوع دوستی، گرایش به خانواده، اقتصاد، حکومت، قوانین، مقررات و آداب و رسوم اجتماعی و… این امور جزء فرهنگ عام بشریت است.
د- فرهنگ خاص:
هرچند جوامع بشری در برخی عناصر فرهنگی با یکدیگر مشترکند اما هر جامعه، دارای فرهنگ خاص خود است مثلاً در تمام جامعه های بشری، اصل دینداری وجود دارد ولی نوع آن تفاوت می کند از این رو در یک جامعه مسیحیت و در جامعه دیگر اسلام حاکم است.
ه- خرده فرهنگ:
در درون هر فرهنگی نیز الگوهای گوناگونی وجود دارد که جامعه شناسان به آنها خرده فرهنگ می گویند. خرده فرهنگ، فرهنگ گروه و قشر خاصی است که با فرهنگ کل جامعه پیوند خورده، دارای سلسله خصوصیاتی همچون فرهنگ جنس زن و مرد، جوانان و پیران، روستائیان و شهریان، کارگران، نظامیان، دانشگاهیان و… است. آنچه بیان شد از نمونه های عینی خرده فرهنگ ها است که در تمام جامعه ها وجود دارد یک فرد می تواند با خرده فرهنگ ها ارتباط مختلفی داشته باشد. مثلاً یک دانشجوی جوان آذری زبان می تواند سه خرده فرهنگ داشته باشد، فرهنگ جوانان، آذری زبانان و فرهنگ دانشگاهیان.
هرگاه افکار و رفتار فرد و یا افرادی در جامعه با افکار و رفتار غالب جامعه تعارض داشته باشند یعنی رفتارشان کاملاً برخلاف ارزش ها و هنجارهای اجتماعی شکل گیرد از دیدگاه جامعه شناسی از آن به خرده فرهنگ معارض تعبیر می شود.
هویت فرهنگی:
برآیند هویت مذهبی، ملی و فردی را هویت فرهنگی می نامند.
هویت دینی:
انسانی که رفتار و سلوکش ریشه در وحی دارد از هویت دینی برخوردار است.
تعریف هویت:
هویت در اصطلاح جامعه شناختی، کوشش فرد به منظور تحقق یکتایی خویشتن است در شرایطی که درحال شکل دادن به رفتار خویش می باشد.
نیاز به داشتن هویت آن چنان بر روان و اندیشه جوان سایه می افکند که او را به تکاپوی خستگی ناپذیر در راه کسب آن وا می دارد. آرمان گرایی، عشق و محبت، تشخص طلبی، رقابت، هنرنمایی، استقلال طلبی و بسیاری از ویژگی های نوجوانی، از شاخص های مهم این حرکت است.
جوان برای کسب هویت از عوامل گوناگونی همچون خانواده، نهادهای تربیتی و پرورشی، رسانه های گروهی و مطبوعات متاثر است که در این میان، دو عامل نخست، بیشترین و پایانی ترین نقش را برعهده دارند.
جوانان و نوجوانانی که هویت خویشتن را می شناسند و آن را به یاری با مربیان خود احراز می کنند قدرت تحلیل و تفسیر رویدادهای فرهنگی و در نتیجه مقابله با تهاجمات فرهنگی را نیز کسب می کنند و به افرادی توانمند و نفوذناپذیر تبدیل می شوند. از همین جا ضرورت تلاش برای شناساندن هویت نوجوانان و جوانان آشکار می گردد.
هویت دینی:
امروزه صاحبان فن آوری با ابداع فرهنگ های مهاجم، درصدد مقابله با هویت دینی انسان ها برآمده اند و هرگونه ارتباط قدسی را در عالم انکار می کنند.
فرهنگ کنونی درکشور ایران، آمیزه ای از باورهای اسلامی و ایرانی است که قدمت بس دیرینه ای دارد. از همان زمان که ایرانیان، فرهنگ اسلامی را فرا روی خویش یافتند آن را به گرمی پذیرفتند و آنگاه در ترویج و نشرش کوشیدند.
فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی:
آیا فرهنگ همان آداب و رسوم و یا به معنا تربیت است و به جای نظام ارزشی یک جامعه بکار برده می شود؟ آنچه مسلم است واژه فرهنگ واژه ای جامعه شناسانه است که مفهوم خاص خود تفکیک جوامع را از یکدیگر دربردارد.
آسیب پذیری نسل جوان:
بی تردید، دوره نوجوانی و جوانی از آسیب پذیرترین مراحل زندگی است و این امر، از دو جهت قابل تبیین است: یکی از محدودیت تجربه و دیگری غلبه احساسات برفرد، از این روی احساسات مالک وجود آدمی می شود و با قدرت تمام، او را مسخر خود می نماید.
نوجوانان و جوانان، حوادث و رویدادها را از دریچه عواطف می بینند و تفسیر می کنند و در محاسبات آنان، جاذبه ها و کششها، جایگاه خاصی را اشغال می کنند.
از سوی دیگر، فقدان تجربیات اجتماعی، موجب می شود که این گروه سنی نتوانند معادلات پـیچیده محیط ارتباطی خود را به دقت ارزیابی نموده و تحلیل کند، لذا در مواجهه با این گونه مسایل به ساده اندیشی و خوش بینی افراطی کشیده می شود.
فرهنگ مهاجم غرب با استفاده از این ویژگیها و شگردهای تبلیغی روان شناسانه، سعی در فروپاشی نظام اعتقادی و فکری نسل جوان داشته و از طریق تهی ساختن آنها از درون، زمینه جذبشان را به مبانی فرهنگ بیگانه فراهم می آورد.
بحران هویت:
یکی از مسائل مهم اجتماعی جوانان و نوجوانان کشور ما، بحران هویت می باشد. بحران هویت در واقع همان بحران شخصیت است و منظور از شخصیت نوعی خودآگاهی است که عمق آن صلابت شخصیت را تضمین می کند و نبود آن زمینه ساز بحران هویت خواهد شد.
به دیگر سخن، بحران هویت، عبارت از حالتی است غیر عادی که در اثر نداشتن شناخت کافی و واقعی از خود، جامعه، فرهنگ و دیگران درخود بوجود می آید به طوری که در اثر اطلاعات کاذب، از روند سالم خود فاصله می گیرد.
حد آسیب و آفت اخلاقى، در تهدید جوانان
همان طورى که صفات پسندیده, انسان را به معراج مى برند, صفات ناپسند نیز انسان را به گمراهى مى کشانند. یکى از صفات ناپسندى که زندگى انسان را به نابسامانى مى کشاند, حسادت است. ((حسد)) نهال ایمان را مى سوزاند و فرد و جامعه را با خطر جدى مواجه مى سازد. آتش حسد, حد و مرزى نمى شناسد, بلکه فراگیر بوده و دامن گیر همه افراد مى گردد. خداوند در همین زمینه مى فرماید: ((اذ قالوا لیوسف واخوه احب الى ابینا منا ونحن عصبه ان ابانا لفى ضلال مبین))(۱) آنگاه که (برادران او) گفتند: همانا یوسف و برادرش (بنیامین) نزد پدرمان از ما که گروهى نیرومند هستیم محبوب ترند. همانا پدرمان (در این علاقه به آن دو) در گمراهى روشنى است.
اولین آسیبى که این جوان ملکوتى را با خطر جدى مواجه ساخت, ((حسادت خودمانى)) بود. حسادتى که از درون خانه شعله ور شده, حس حسادت, برادران را به طرح نقشه اى وادار ساخت, بعضى گفتند: ((یا یوسف را بکشید و یا او را به سرزمین دوردستى بیفکنید تا محبت پدر یک پارچه متوجه شما بشود.))(۲) این بود دو پیشنهاد پلیدى که در بین برادران به خاطر حسادت مطرح شد:
حسن یوسف دیده اخوان ندید
از دل یعقوب کى شد ناپدید(۳)
لذا امام سجاد(علیه السلام) مى فرماید:
((اللهم سلم لى قلبى من البغى والحسد والکبر والعجب والریإ والنفاق و سوء الاخلاق; خدایا! قلب و جان مرا از سرکشى, حسد, خودبزرگ بینى, از خود راضى بودن, خودنمایى, دورویى, و اخلاق ناپسند, سلامت بدار.))(۴)
حسد, یک بیمارى روانى اى است که جان و جامعه انسانى را نابود مى کند. لذا باید با دعا و عوامل معنوىاى که ائمه معصومین(علیهم السلام) بیان کرده اند آن را مداوا نمود.
بنابراین حسد را باید از طریق دعا درمان کرد, نه دارو و عوامل مادى.
حضرت على(علیه السلام) مى فرماید:
((فان الحسد یإکل الایمان کما تإکل النار الحطب; (بر هم حسد مورزید که) حسد ایمان را مى خورد ـ چنان که آتش هیزم را نابود مى کند.))(۵)
البته حسادت هاى دشمنان معنویت, مرموزتر و شکننده تر از حسادت آدم هاى معمولى است, زیرا سرمنشإاش مسائل سیاسى ـ اجتماعى است. دنیاى امروز به صورت مجتمعى از همسایگان و دهکده اى کوچک درآمده است. به طورى که با همدیگر رفت و آمد داشته و از رفتار همدیگر آگاه و باخبرند. در یک چنین دهکده اى جهانى, دشمن به راحتى از همه چیز و همه کس اطلاع دارد. به راحتى مى تواند قشرهاى مختلف هر جامعه را شناسایى کرده و مورد هجوم فرهنگى و مانند آن قرار دهد. بنابراین آسیب شناسى جوانان باید با نگرشى جهانى و کلى مورد بررسى قرار گیرد, نه در یک جامعه بسته و محدود. به هر حال حسودان جهانى پیروان حضرت یوسف را در سراسر جهان مورد تهدید قرار داده, و براى تمام آن ها طرح و نقشه شومى تدارک دیده اند.
گرچه آسیب ها و آفت ها در حیاط خلوت منزل و درون خانه, پیروان حضرت یوسف راتهدید مى کند. اما دشمنان خارجى و داخلى اى که با پاکى و معنویت مخالف اند, کمتر آنها را فراهم مى کنند. به عنوان مثال مى توان به پخش برنامه هاى مبتذل ماهواره اى و امثال آن اشاره کرد.
لذا امام سجاد(علیه السلام) مى فرمایند:
((بارخدایا! مشرکان را به مشرکان گرفتار ساز تا از دستیابى بر سرزمین هاى مسلمانان بازمانند, و آنان را با کاستن عددشان از کاستن مسلمین باز دار و رشته اتحادشان را بگسل تا از همدستى بر ضد مسلمین باز مانند.))(۶)
بنابراین باید براى محفوظ ماندن جوانان از خطر دورى از معنویت و فرار از حقیقت و اخلاق انسانى تلاش کرد و از هر نیرو و امکاناتى استفاده نمود; گرچه خود جوانان هم باید با هوشیارى و فراست با نقشه هاى ضد انسانى دشمنان و دوستان مقابله کرده و از دام آنها فرار کنند.

چهره هاى دروغین, در کمین جوانان

خداوند در قرآن کریم مى فرماید:
((قالوا یا ابانا انا ذهبنا نستبق وترکنا یوسف عند متاعنا فاکله الذئب وما انت بمومن لنا ولو کنا صادقین))(۷) گفتند: اى پدر! ما براى مسابقه رفتیم و یوسف را نزد اثاثیه خود گذاشتیم و گرگ او را خورد. هرچند ما راست بگوییم, اما تو باور نخواهى کرد.
گرگ ها, براى خوردن دست به درندگى نمى زنند, بلکه به خاطر شهوت رانى و خون آشامى است که خوى درندگى را در آنها تقویت کرده. از این رو هیچ وقت آرام نمى گیرند و تمام توان خود را به کار مى بندند. در عین این که گرگ ها نسبت به بعضى از حیوانات دیگر مانند: پلنگ, نهنگ, شیر و شتر, جثه کوچکترى دارند, اما به جهت صفت ((خون آشامى)) سمبل ((درندگى)) مى باشند:
اى صبا در دل یوسف مگو یعقوب را
آشتى کردند یارانش ولى گرگ آشتى(۸)
گرگ صفتى و خوى درندگى در جامعه ناسالم جهانى امروز, موج مى زند. امام على (علیه السلام) در نامه اى به عبدالله پسر عباس یا عبیدالله برادر عبدالله فرموده:
((… و ایتامهم اختطاف الذئب الازل دامیه المعزى الکسیره…; و چون مجال بیشترى در خیانت به امت, به دستت افتاد, شتابان حمله نمودى و تند برجستى و آنچه توانستى از مالى که براى بیوه زنان و یتیمان نهاده بودند بربودى. چنانکه گرگ تیز تک برآید و بز زخم خورده و از کار افتاده را برباید… به خدا اگر حسن و حسین چنان مى کردند که تو کردى از من روى خوش نمى دیدند و به آرزویى هم نمى رسیدند, تا آن که حق را از آنان بستانم و باطلى را که به ستمشان پدید شده نابود گردانم.))(۹)
امام على(علیه السلام) زندگى رانت خواران و راحت خواهان را مورد آسیب شناسى و کالبد شکافى قرار مى دهد و آنان را با گرگ تیز تکى که بز زخم خورده و از کار افتاده را برباید, مقایسه و تشبیه مى کند.
به هر حال اگرچه جوانان یک جامعه مانند یوسف از شر گرگ صفتان روزگار در امان نیستند, اما با توکل به خدا و پیمودن راه انسانیت و حقیقت مى توانند از موج حمله هاى آنها در امان باشند. خداوند هم پشتیبان و یاور انسان هاى پاک و ملکوتى است.
حضرت على(علیه السلام) در یک آسیب شناسى عمیق و دقیق, گرگ صفتان تمام زمان ها را مورد خطاب قرار مى دهد, مى فرماید:
((… و کان اهل ذلک الزمان ذئابا, و سلاطینه سباعا, و اوساطه إکالا, و فقراوه امواتا.. ولبس الاسلام لبس الفرو مقلوبا; پیشواى قوم باید با مردم خود به راستى سخن بگوید و پراکندگى مردم را به اجتماع تبدیل کند, و ذهن خود را آماده پذیرفتن گرداند[...در غیر این صورت] باطل بر جاى استوار شود, و نادانى بر طبیعت ها سوار و کار ستمکار بزرگ گردد, و دعوت (به حق) اندک و کم خریدار شود, و روزگار چون درنده اى دیوانه حمله آرد, و باطل آرمیده برخیزد, و در کار دین جدایى پذیرند, در دروغ با هم دوست باشند و در راست با یکدیگر دشمن شوند. و چون چنین شود, فرزند ـ با پدر ـ کینه ورزد و باران, کشت ها را بسوزاند, فرومایگان درهم پخش کنند, و جوانمردان تهدیدست مانند. مردم این زمان گرگانند, و پادشاهانشان درندگان, و فرودستان طعمه آنان, مستمندان همانند مردگان باشند. سرچشمه راستى خشک شود و چشمه دروغ جوشان گردد. راستى را به زبان به کار برند, ولى در دل با هم دشمن اند. گناه و نافرمانى سبب پیوند گردد و پارسایى موجب ریشخند, و اسلام به طور وارونه جلوه دهند و کسى سخن حق نگوید.))(۱۰)
بنابراین از دیدگاه امیرالمومنین (علیه السلام) ریا و دورویى, گرگ صفتى و خوى درندگى, آسیب هایى هستند که مى توانند افراد جامعه, خصوصا جوانان را به کام خود فرو برده و از مسیر انسانیت و پاکى منحرف سازند. لذا در عصر ما هیچ کس نمى تواند رهبرى قافله جوانان جهان را بر عهده بگیرد مگر این که خود از تمام پلیدىها و حیله ها به دور باشد و نفس خود را با صفات پاک انسانى آراسته گرداند. بنابراین بهترین راهنماى بشریت ـ در رسیدن به سعادت ـ همان رهبران معنوىاند. چالش ها و موانع رشد معنوى جوانان
در داستان حضرت یوسف (علیه السلام) آمده:
((وجإت سیاره فارسلوا واردهم فادلى دلوه قال یا بشرى هـذا غلام واسروه بضاعه والله علیم بما یعملون)) کاروانى فرا رسید و آب آورشان را فرستادند. او دلوش را در چاه انداخت و گفت: مژده باد, این پسرکى است…))(۱۱)
چاه را تو خانه اى بینى لطیف
دام را تو دانه اى بینى ظریف(۱۲)
معمولا اشیاى قیمتى ـ مانند طلا ـ و انسان هاى باارزش و اندیشمند ـ مانند جوانان فعال ـ در تیررس دشمنان و گرگ صفتان تیز دندان قرار دارند. جوانان هر مرز و بومى, سرمایه هاى انسانى و معنوى آن کشوراند, و انرژىهاى متراکم زیادى را در خود ذخیره دارند.
کیم ـ وو ـ چونگ مى گوید:
((در میان تمام چیزهایى که جوانى به همراه دارد, مهمترینشان آرزوهاست. مردمانى که آرزو و هدف دارند فقر نمى شناسند, زیرا شخص به اندازه هدف هایش ثروتمند است, جوانى دورانى از زندگى است که حتى اگر شخص هیچ چیز نداشته باشد, ولى هدف داشته باشد, نیازى به اشک و غبطه خوردن ندارد. تاریخ متعلق به کسانى است که در زندگى هدف دارند, آرزوها, اهداف, آمال و امیدها قدرت هایى هستند که با آنها مى توان جهان را متحول ساخت, ملت هایى که برنامه دارند سرانجام اهدافشان به واقعیت منتهى مى شود.))(۱۳)
لذا این نیروهاى سرشار از انرژى و تحرک, مورد هدف دشمنان قرار مى گیرند. از این جهت براى به دام انداختن جوانان از ((دام هاى متنوع)) استفاده مى کنند و از ((تنوع دام ها)) لذت مى برند. گاهى گرگ منشى پیش مى روند و زمانى هم از چاه ها و چالش هاى موجود در جامعه مدد مى گیرند تا جوان روشن ضمیر را زمین گیر نمایند و به تباهى بکشند که عامل مهم افسردگى و بى انگیزه شدن جوانان است; چنان که برادران حضرت یوسف(علیه السلام) نیز او را فداى بلهوسى و صفت زشت حسد و خودخواهى خودشان کردند و نوجوانى مثل یوسف (علیه السلام) را از بسیارى فرصت هاى نوجوانى محروم ساختند.
البته چاهى که دشمنان, در عصر جاهلیت جدید و عصر فضا در مسیر جوانان قرار داده اند شکل عوض کرده و با تنوع بیشترى جلوه نموده است. چاه و چاله, در عصر جاهلیت جدید, داراى لایه هایى متعدد و متنوع است و به شکل رسانه هاى جمعى اى مانند: اینترنتى, ماهواره, رایانه و… درآمده است.
دشمنان کوردل, با ارائه ده درصد برنامه هاى منفى, موهوم, مهیج, مهمل و فحشا, در اینترنت, ماهواره و… نود درصد از جوانان جهان قربانى مى گیرند. اگرچه در این میان جوانان و نوجوانان متعهد و متدین از این سقوط در امان مى باشند, زیرا زندگى حضرت یوسف(علیه السلام) را الگوى زندگى خود قرار مى دهند.
آرى! ((خداوند بندگان مخلص خود را تنها نمى گذارد و آنها را در شداید و سختى ها نجات مى دهد. نوح را روى آب, یونس را زیر آب, یوسف را در کنار آب, نجات داد. هم چنان که ابراهیم را از آتش, موسى را در وسط دریا و محمد (صلى الله علیه و آله و سلم) را در داخل غار و على(علیه السلام) را در لیله المبیت ـ که به جاى پیامبر خوابیده بود ـ نجات داد. خداوند هر جا اراده کند, بدون خواست انسان عملى مى شود. مثلا حضرت موسى رفت تا آتش بیاورد, ولى با وحى و پیامبرى برگشت و این کاروان رفتند تا آب بیاورند, ولى یوسف را نجات داده و با او برگشتند.
با اراده الهى ریسمان چاهى وسیله شد تا یوسف از قعر چاه به تخت و کاخ برسد, پس بنگرید با حبل الله چه مى توان انجام داد!))(۱۴)
((یا ایها الناس ضرب مثل فاستمعوا له ان الذین تدعون من دون الله لن یخلقوا ذبابا ولو اجتمعوا له…; اى مردم به مثلى که زده شده است گوش فرا دهید: کسانى که غیر از خدا مى خوانیدشان هرگز قادر به خلق مگسى هم نیستند, اگرچه براى این کار متفق شوند و اگر مگس چیزى از آنها برباید قدرت پس گرفتنش را ندارند. آرى طالب و مطلوب ناتوانند.))(۱۵)
پیام قرآن براى همیشه جاودانه است و دشمنان یوسف قرآن و جوانان قرآنى براى همیشه ناتوان اند. این پیام قرآنى را باور کنیم و باز باورهاى خود را باور نمائیم و آن را پاس بداریم. برده گیرى جوانان در عصر فضا
((وشروه بثمن بخس دراهم معدوده وکانوا فیه من الزاهدین; او را با بى رغبتى به بهایى اندک ـ چند درهم ـ فروختند.))(۱۶)
با رویکرد جدید به زندگى بشریت, ((بازگشت به برده گیرى و برده فروشى)) به وضوح به چشم مى خورد. بازار برده فروشى در عصر جاهلیت جدید, بسیار رایج است, یعنى با گرفتن اراده از آنها, تحت سیطره خود درآورده اند.
((جاهلیت مدرن)) منشإ همه فسادها است. اگر در جاهلیت اولى, تن انسان ها به بردگى افتاده مى شد, در جاهلیت مدرن, اندیشه, باورها, اراده, انسانیت, شخصیت, عرض و آبروى افراد به بردگى گرفته مى شود.
در جاهلیت قدیم در سه صورت, فرزندان خود را مى کشتند:
از دختران نفرت داشتند, لذا آنها را مى کشتند.
به خاطر نداشتن باور درست, مثلا: از ترس روزى فرزندان خودشان را مى کشتند: ((ولا تقتلوا اولادکم خشیه املاق نحن نرزقهم وایاکم ان قتلهم کان خطءا کبیرا; فرزندان خود را از ترس تنگدستى به قتل نرسانید, ما رازق آنها و شما هستیم و کشتن آنها گناه بزرگى است.))(۱۷)
عده اى فرزندان خود را براى بت ها, قربانى مى کردند:
((وکذلک زین لکثیر من المشرکین قتل اولادهم شرکآوهم لیردوهم ولیلبسوا علیهم دینهم ولو شإ الله ما فعلوه فذرهم وما یفترون; این چنین شریکانشان کشتن فرزند را در نظر بسیارى از مشرکان بیاراستند تا هلاکشان کنند و آیین آنها را مشتبه سازند, اگر خدا مى خواست این کار را نمى کردند بنابراین آنها را با تهمت هایشان تنها بگذارید.))(۱۸)
اما در جاهلیت جدید, فرزندان و بچه هاى خیابانى وجود دارند, پدیده ((بچه هاى خیابانى)), پدیده بسیار پلید عصر فضا و زندگى ماشینى است.
بى سرپناهى, بى سرپرستى و بدسرپرستى سبب شده همه روزه شاهد کودکانى باشیم که در خیابان ها, میادین و پایانه هاى[ شهرهاى بزرگ] سرگردانند.
پایان سرگردانى هم پیوستن به گروه هایى است که کار آنها سوء استفاده از کودکان و از بین بردن کرامت انسانى آنها است.))(۱۹)
شکار بچه هاى بوسنى هرزگوینى, از ناحیه جهانگردان اروپاى متمدن, آن هم جهت سرگرمى و تفریح, دست آورد پلید جاهلیت جدید است.
بى خانه مانى و آوارگى کودکان فلسطینى ـ بالغ بر پنجاه سال ـ از دست یهودیان منحرف صهیونیسم, هزاران برابر بدتر و پلیدتر از فرزندکشى و برده فروشى در عصر جاهلیت قدیم است. این ((سرطان بى پایان و دنباله دار)), به هیچ چیز رحم نمى کند. همانند گرگان خون آشام و سگان هار با هیچ کس سر آشنایى و سازش ندارند. خردسالان فلسطینى را همانند بره هاى نوپا زودتر و بهتر مى درند. گرگ هاى خون آشامى که خود هم مدعى مدافع حقوق بشر هستند. مثل
روزى گرگ خون آشامى که سرچشمه مشغول خوردن آب بود, با قلدرى به ته چشمه آمد, با بره کوچکى که مشغول خوردن آب بود برخورد کرد و به او گفت: چرا آب را گل آلود مى کنى؟!
بره گفت: اولا من آب را گل آلود نکردم. ثانیا اگر هم آب را گل آلود کرده باشم, آسیبش به شما که سر چشمه هستید نمى رسد.
گفت: نه, سال گذشته هم آب را گل آلود کرده بودى!!
بره گفت: من که شش ماه بیشتر سن ندارم.
گرگ وقتى دید, بره دارد منطقى وقانونى حرف مى زند, در جا, بره را پاره پاره کرد!!
آرى, منطق گرگ صفتان عصر جاهلیت جدید, غیر از این نیست. آنها از منطق, قانون, قرآن و اسلام مى ترسند و هر جا پاى مسلمانان, به ویژه شیعیان به میان آید, آن جا را با خاک یکسان مى کنند…
کودکان آواره و گرسنه عراق و افغانستان و دیگران هم با یک چنین سرنوشتى مواجه هستند و از دست گرگان بى امان ند.
هر جامعه اى که ارزش نیروهاى جوان خود را نداند, آن را به طور ارزان از دست مى دهد. به همین جهت قافله مذکور, یوسف(علیه السلام) را به بهاى اندکى به دیگران فروختند.(۲۰) جامعه اى که سالم نباشد, یوسف(علیه السلام) و پیروان آن را به بهاى اندک مى فروشند و از نعمت هاى بزرگ خداوند سپاسگزارى نمى کنند… ولى آنهایى که قدر و ارزش این نوع جوانان را مى دانند به هر شکلى آنها را در اختیار مى گیرند:
((وقال الذى اشتراه من مصر لامراته اکرمى مثواه عسى ان ینفعنا او نتخذه ولدا)) آن کس که او را از سرزمین مصر خرید به همسرش گفت: مقام وى را گرامى دار, شاید براى ما مفید باشد, و یا او را به عنوان فرزند انتخاب کنیم.))(۲۱)
منتها فروش جوانان در هر زمانى به شکل مختلفى صورت مى گیرد. در گذشته به صورت برده و غلام, اما در زمان کنونى به صورت بى اراده کردن و بى هویت وانمود کردن جوانان است. به همین جهت دشمنان مى کوشند تا این دوران حساس زندگى انسان ها را با تلاطم هاى روحى و جسمى نابود کنند و از حرکت تکاملى آنها جلوگیرى نمایند.
به هر حال جوانان عزیز در تمام نقاط جهان در هر لحظه مى توانند خود را پیدا کنند و از فرصت استفاده کرده و به سیر تکاملى روحى, انسانى و اجتماعى خود ادامه دهند, چنان که الگوى آنها یعنى حضرت یوسف(علیه السلام) نیز چنین کرد. آتشفشان شهوت و جوانان
در ادامه داستان حضرت یوسف آمده:
((وراودته التى هو فى بیتها عن نفسه وغلقت الابواب وقالت هیت لک قال معاذ الله انه ربى احسن مثواى انه لا یفلح الظالمون))(۲۲)
و زنى که یوسف در خانه او بود از یوسف از طریق مراوده و ملایمت, تمناى کام گیرى کرد و درها را (براى انجام مقصودش) محکم بست و گفت: بیا که براى تو آماده ام. یوسف گفت: پناه به خدا که او پروردگار من است و مقام مرا گرامى داشته, قطعا ستمگران رستگار نمى شوند.))(۲۳)
یکى از مسائلى که براى انسان ها و مخصوصا جوان مشکل ساز است قوه شهوت است, لذا دشمنان روى همین مسئله سرمایه گذارى کرده اند.
بر سر راه غریزه شهوت, دو راه وجود دارد:
راهى که سر از آتش خروشان شهوت درآورد.
راه دیگر آن که, به جویبارى مبدل گردد که آب زلال را به سوى سرزمین بکر هدایت کند, تا آن جا را به گلستان زیبا تبدیل سازد.
این دو راه, بى نهایت نسبت به هم فاصله دارند. راه اول صاحبش را به آتش ابدى و بى پایان مى برد و او را از انسانیت دور مى کند. راه دوم, صاحبش را تا به دیدار حق پیش مى راند و او را به حقیقت ارشاد مى کند. پدیده شهوت و غریزه جنسى, یکى از مهم ترین زمینه هاى آسیب پذیر و آسیب آفرین جوانان است.
دشمنان تیزدندان و شهوت پرستان شعبده باز, همیشه روى نکات آسیب پذیر انگشت مى نهند و نسل صالح را به سوى یک نسل پلید فراخوانى مى کنند. یکى از کارهایى که زمینه ساز آسیب پذیرى جوان شده, عدم تشکیل خانواده و تبدیل زندگى فردى به اجتماعى خانوادگى و دشوار جلوه دادن آن است به طورى که مى توان گفت: بى شباهت به میدان جنگ رفتن نیست, با این تفاوت که همواره احتمال شکست و مغلوبیت آن از پیروزى فزون تر مى باشد.
گروهى از جوانان روى همین اصل و عوامل دیگرى از همان ابتدا فکر تشکیل خانواده و زندگى اجتماعى را از مغز خود بیرون کرده و زندگى آزاد و تنهایى را اختیار نموده اند. جمعى دیگر به خاطر بعضى توقعات بى جا و تقاضاهاى گوناگون کم کم عقب نشینى کرده اند…(۲۴)
نسلى که براى شهوت رانى به خاک مى افتند و سرافکندگى را به جان مى خرد, تا مرز نیستى و فدا کردن هستى و همه ارزشها پیش مى رود. در برابر شهوت تعظیم مى کند و برده مى شود و همانند بت آن را پرستش مى کند. در چنین حالتى, شهوت آفرینان از این زمینه ها استفاده مى نمایند و با برنامه ریزى منظم, نود درصد قربانى مى گیرد. مثلا در آیینه آمار آمده, شهوت آفرینان ده درصد فیلم مبتذل و فحشا پخش کرده و در سطح بین الملل نود درصد مشترى جذب مى کنند.
امام سجاد(علیه السلام) در این رابطه مى فرماید: شهوت آفرینان با شهوت و شبهه در جست وجوى فرزندان ما هستند و در راه شان دام شهوت و شبهه نصب مى کنند و اگر آنها را وعده دهند, دروغ مى گویند. خدایا عمر فرزندان را براى ما طولانى گردان, و بر ایام زندگى شان براى من بیفزا و خردسالان را برایم تربیت کن, و ناتوانشان را برایم نیرو ده, و بدن ها و دینشان و اخلاقشان را برایم به سلامت دار.(۲۵)
بسیارى از جوان ها بعد از آن که سلامتى, جوانى, ارزش ها و فرصت ها را از دست دادند, متوجه مى شوند که چه نعمت هاى بزرگى را از دست داده اند. همیشه مریض ها حسرت سلامتى را دارند و کهنسالان حسرت جوانى. زندانى در زندان بهتر متوجه نادانى و لغزش هاى خویش مى شود. اکثر جوانان, زندگى ((آزمایش و خطایى)) دارند. زندگى را از اول جدى نمى گیرند و با خطرها هم به صورت جدى برخورد نمى کند. ((زندگى آزمایشگاهى)) به جایى نمى رسد. زندگى باید از روى تدبر و تعقل آغاز شود. محور زندگى باید تفکر قرآنى باشد. براى زندگى و زنده ماندن باید برنامه داشت. زندگى را نباید رها ساخت. زندگى همانند پرنده در قفس نیست که از روى دلسوزى آن را رها سازیم. همسان زندانى نیست که آن را به حبس ابد محکوم نماییم. زندگى یعنى: ((جاودانه شدن, جاودانه ماندن و جاودانه مردن)).
تفسیر درست زندگى را باید از زبان ((زمان)) شنید. با گذشت زمان روشن مى شود زندگى یعنى چه؟ پرنده واقعى و پیروزمند میدان کیست؟ به هر حال باید نفس را به چیزى مشغول کنیم وگرنه او ما را به گناه مشغول مى کند.
البته ممکن است که جوانى به خاطر بى گناهى به زندان بیفتد, چنان که حضرت یوسف(علیه السلام) نیز به خاطر بى گناهى به زندان افتاد:
بى گناهى کم گناهى نیست در دیوان عشق
یوسف از دامان پاک خود به زندان مى رود

قرآن مجید در مورد یوسف (علیه السلام) مى فرماید:
((واستبقا الباب وقدت قمیصه من دبر والفیا سیدها لدى الباب قالت ما جزإ من اراد باهلک سوءا الا ان یسجن او عذاب الیم))(۲۶)
و هر دو به سوى در سبقت گرفتند و آن زن پیراهن یوسف را از پشت درید. ناگهان شوهرش را نزد در یافتند. زن (با چهره حق به جانبى براى انتقام از یوسف با تبرئه خویش) گفت: کیفر کسى که به همسر تو قصد بد داشته جز زندان و یا شکنجه دردناک چیست؟))
متإسفانه در بعضى از نقاط جهان با جوانان پاک دامن با خشونت رفتار مى شود; مثلا به جرم آزادى خواهى, دفاع از وطن و ناموس خود و مانند آن به بازداشت گاه و زندان مى افتند. منتها خداوند جبران پاکى و پاک دامنى خواهد کرد, چنان که یوسف (علیه السلام) را پس از دوران سخت زندان به پادشاهى رساند.
البته نوع زندان و زندانى کردن در هر زمانى ممکن است متفاوت باشد. در عصر کنونى به طور عمومى همه را در محیط آزاد زندانى کرده اند, یعنى باعث دورماندگى جوانان از حقیقت و مانع رسیدن آنها به کمال انسانى مى شوند. با پخش برنامه هاى ضد انسانى و ضد اخلاقى مانع دست یابى جوانان به چشمه انسانیت شده اند.
عصرى که در آن زندگى مى کنیم, ((عصر جنگ روان)) است همه نگران نگرانى هاى خود هستند, براى گم شده درونى, نگران و سرگردان هستند. زندگى را بسیار مبهم معنا مى کنند. آه سرد مى کشند. همه کار مى کنند ولى نمى دانند چه کار مى کنند. رقابت شدید است, اما نمى دانند براى چه؟ چون براى فلسفه زندگى جواب نیافتند.
باید بدانیم دنیا دریایى است مملو از رنج و مصیبت. زندگى نه یک مسیر روان صیقل یافته است و نه بسترى است از گلهاى سرخ, حتى اگر زندگى بسترى پوشیده از گل هاى سرخ بود, فراموش نکنید, گل هاى سرخ هم پر از تیغ هاى تیز و برنده اند.
تقریبا کامیابى تمام افراد موفق امروز نتیجه محنت ها و مشقت هاى دیروز آنان است, نه به لحاظ گام نهادن در بستر گل هاى پر طراوت.(۲۷)
رفاه طلبى توإم با تنبلى, راحت طلبى و رانت خوارى, از جمله نشانه هاى یک جامعه بیمار است. همان زندان نامریى اى است که دیگران خواهان آن هستند.
بالاخره در چنین عصرى و در چنین فضایى, وظیفه دینداران, جوانان, دولت مردان و دلسوخته گان این است که فضاى حاکم بر جامعه را, ((خدامحورى)) قرار دهند. براى دست یافتن به چنین فضاى معنوىاى در جامعه, به سرمایه گذارى کلان در زمینه هاى فرهنگى و تربیتى و مانند آن نیازمندیم. حب مقام و ریاست طلبى
خداوند در داستان حضرت یوسف مى فرماید:
((رب قد آتیتنى من الملک وعلمتنى من تاویل الاحادیث فاطر السماوات والارض انت ولیى فى الدنیا والاخره توفنى مسلما والحقنى بالصالحین))(۲۸)
پروردگارم! تو به من فرمان روایى عطا کردى و علم تعبیر خواب آموختى, پدید آورنده آسمان و زمین تویى و در دنیا و آخرت کارساز خواهى بود, مرا مسلمان بمیران و به شایستگان ملحق فرما.
حضرت یوسف(علیه السلام) بعد از عبور از گردنه هاى دشوار و عقبه هاى عبرت انگیز, تازه با خطر بسیار بزرگ ((حب مقام)) و ((ریاست طلبى)) مواجه شده است که براى نجات از آن به خدا پناه مى برد و دعا مى کند تا از نظر ایمان در امان بماند و مسلمان بمیرد.
با توجه به آن که حضرت یوسف (علیه السلام) در مواجهه با آسیب اخلاقى ((حسد)), گرگ صفتان بردگى, فرصت شهوت جنسى و زندان, چنین دعایى نفرمود, معلوم مى شود خطر شهوت مقام چقدر شکننده است.
حضرت على(علیه السلام) در مورد درمان حب مقام و جنون قدرت مى فرماید:
((مالک… مانند جانور شکارىاى مباش که خوردنشان را غنیمت شمارى! چون رعیت دو دسته اند:
دسته اى برادر دینى تو و دسته دیگر در آفرینش با تو همانند. گناهى از ایشان سر مى زند, یا علتهایى بر آنان عارض مى شود, یا خواسته و ناخواسته خطایى مى کنند. به خطاشان منگر و از گناهشان درگذر, چنان که دوست دارى خدا بر تو ببخشاید.))(۲۹)
اگر با دقت تاریخ را مطالعه کنیم, روشن مى شود که ((جنون مقام)) چه تعداد قربانى گرفته است و چقدر جنایت آفرینى کرده است. منشإ و ریشه ((سناریوى سقیفه)), جنون مقام پرستى بوده است. در حادثه کربلا, صف مقابل امام حسین(علیه السلام) ((صف شهوت)) و ((جنون مقام)) بوده است. اکثر پیامبر کشى ها را, همین صفت ضد انسانیت بوده است.
((هسته مرکزى)) و ((خرج هاى)) تمام سلاح هایى که تا به حال اختراع شده جنون مقام تشکیل مى دهد. پشت تمام بمب هاى اتمى و سلاح هاى هسته اى, همین نوع شهوت خوابیده است. بمب اتمى در ((هیروشیما و ناکازاکى)) عین شهوت بوده است.
حادثه فلسطین, عراق, بوسنى, افغانستان و… همه ریشه در ریاست طلبى دارد.
از گرگان همیشه گرسنه و فرهنگ بى بند و بارى, غیر از این هم انتظار نمى رود. پشت سر دهکده جهانى و جهانى شدن, زندان نامریى و جهنم سیاهى طراحى شده است که همه آنها در کمین جوانان است.
به هر تقدیر, جوانان و پیروان یوسف (علیه السلام) از طرفى باید در پست هاى کلیدى و کلان کشورى خدمت بکنند, از طرف دیگر با آسیب و آتشفشان حب مقام مواجه هستند. حال در چنین حالتى چه باید کرد؟
دو مشکل بزرگ بر سر راه هر جوان فداکار وجود دارد:
رها ساختن مسوولیت مشکل, پذیرفتن مسوولیت مشکل تر. جاى قرعه زدن هم نیست. بالاخره عده اى از جوانان باید در بدنه نظام و حکومت دینى مسوولیت بپذیرند و در خدمت خلق باشند. به اضافه آن که خطر شهوت مقام هم وجود دارد. امام على در این مورد مى فرماید:
((اصناف السکر اربعه:
۱ـ سکر الشباب
۲ـ و سکر المال
۳ـ و سکر النوم
۴ـ و سکر الملک;
مستى بر چهار قسم است: مستى جوانى, مستى ثروت, مستى خواب و مستى ریاست. ))(۳۰)
از همه مهم تر این است که این چهار نوع مستى در یک نفر جمع شود و او را تهدید کند. در چنین حالتى چه باید کرد؟ در جواب باید گفت: در این صورت, راهکار دینى آن است که همانند یوسف خودمان را بر قرآن عرضه کنیم و ((خدامحورى)) را در زندگى حاکم نماییم و بگوییم:
((توفنى مسلما والحقنى بالصالحین))(۳۱) مرا مسلمان بمیران و به شایستگان ملحق فرما.
قرآن مجید هم در نفى خودکامگى و سلطه پذیرى مى فرماید: ((تو (شیطان) هرگز بر بندگان من سلطه اى نخواهى داشت و تنها پروردگارت براى نگهبانى آنها کافى است. ))(۳۲)
به هر حال آخرین آسیب و آفتى که یک جوان قرآنى را تهدید مى کند, آفت و آسیب ریاست طلبى است که تنها با ((توکل به خدا)) مى توان آن را مهار کرد. در صورت حفظ کردن خود از این خطر و خدمت به خلق, مى توان بزرگترین دست آورد را از این طریق به دست آورد; چه این که بزرگترین وظیفه مردان خدا, ((خدمت به خلق خداست)) که خود بزرگترین عبادت است

منبع:
http://www.arashpic.com


نوشته شده توسط :

آخرین مطالب ارسال شده

+ جایگاه امربه معروف در قرآن و روایات   چهارشنبه 1390/03/11
+ فال روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه ۹۰   چهارشنبه 1390/03/11
+ آپدیت nod32 روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ۹۰   چهارشنبه 1390/03/11
+ ازدواج   چهارشنبه 1390/03/11
+ قلمرو و محدودیت آسیب پذیری جوانان   چهارشنبه 1390/03/11
+ اصل نماز   چهارشنبه 1390/03/11
+ آشنایی با بهداشت آب – آلودگی آب   چهارشنبه 1390/03/11
+ نبوت و امامت   چهارشنبه 1390/03/11
+ اس ام اس خنده دار (۴۴)   چهارشنبه 1390/03/11
+ جدیدترین عکس های دیوید و ویکتوریا بکام در لس آنجلس   یکشنبه 1389/02/26
+ جدیدترین عکس های هیلاری داف و سگش در لس آنجلس   یکشنبه 1389/02/26
+ کنفرانس خبری جدیدترین فیلم وودی آلن با حضور نائومی واتس در جشنواره کن 2010   شنبه 1389/02/25
+ جدیدترین عکس های جنیفر لوپز و شوهرش در سواحل فرانسه   شنبه 1389/02/25
+ پوستر زیبای فیلم رونوشت برابر اصل عباس کیارستمی با حضور ژولیت بینوش برای جشنواره فیلم کن 2010   شنبه 1389/02/25
+ عکس های از ستارگان فیلم وال استریت: پول هرگز نمی‌خوابد در فرش قرمز جشنواره فیلم کن 2010   شنبه 1389/02/25
+ عکس های آیشواریا رای در فرش قرمز فیلم “Wall Street 2: Money Never Sleeps” – جشنواره فیلم کن 2010   شنبه 1389/02/25
+ نرم افزار آزمون آيين نامه راهنمايي و رانندگي   شنبه 1389/02/25
+ عکس های دیوید بکهام در تماشای بازی بسکتبال لسانجلس لیکرز David Beckham , los angeles lakers   شنبه 1389/02/25
+ Love SMS / Text Messages   شنبه 1389/02/25
+ نرم افزار معروف فتوشاپ شرکت کرل Corel PaintShop Photo Pro X3 13.0.0.264   شنبه 1389/02/25
+ مدیریت حرفه ای اسناد PDF با نرم افزار Foxit Phantom v2.0.0.0424   شنبه 1389/02/25
+ بهینه سازی و تعمیر رجیستری با نرم افزار Uniblue RegistryBooster 2010 v4.7.0.10   شنبه 1389/02/25
+ نیما شاهرخ شاهی , بیوگرافی نیما شاهرخ شاهی   شنبه 1389/02/25
+ عکس های کیت بکینسیل در فرش قرمز فیلم “Wall Street 2: Money Never Sleeps” – جشنواره فیلم کن 2010   شنبه 1389/02/25
+ مجموعه والپیپرهای فوق العاده زیبای زمین جادویی   شنبه 1389/02/25
+ شاهزاده ايراني در بازي جذاب prince of persia forgotten sand   شنبه 1389/02/25
+ حذف فایلهای تکراری با نرم افزار Duplicate File Cleaner 2.5.4 Build 168   شنبه 1389/02/25
+ گزارش تصویری/ اجلاس نمایندگان شخصی کشورهای عضو گروه ۱۵   شنبه 1389/02/25
+ دانلود رايگان فيلم مستند لايف قسمت پرندگان BBC Life 2009 Birds HD+Divx   شنبه 1389/02/25
+ لباس عروس   شنبه 1389/02/25

لیست كامل آخرین پستها

داغ‌ترین مطالب ارسال شده
» نقاشی روی بدن زنان - كاملا واقعی
» گلچینی از پوستر فیلم های قبل انقلاب 18+
» تصاویری جالب از بازیگران كره‏ای
» اینم یه خانم بدنساز - من كم آوردم
» مجموعه كامل از دختران شایسته قبل از انقلاب ایران
» عکسهای لو رفته پگاه آهنگرانی در جشنواره برلین
» تو این مترو كسی شلوار پاش نمیكنه - عكس‏های جالب
» تصاویر زنان فشن ایرانی - اما قدیمی ها
» مجموعه عكس حمام روی كوه زن و مرد 18+ - بسیار دیدنی
» عکس قدیمی از مدرسه دخترانه سال 1304
» عکس های دختران ارتشی در زمان محمد رضا شاه پهلوی
» تصاویر اولین فشن اسلامی
» لباس بانوان اینبار از پر طاوس
» تصاویر زیبا از دختران ایل‌ها - بختیاری
» خیانت‌های مرد شماره یك دنیا به همسرش! (+تصاویر زنانش داغ)
» تصاویر زیبا و حرفه ای بدن سازان - دیدنی
» اگر خیلی HOT هستید، این مطلب رو ببینید!!
» عکسهای کشف حجاب بانوان کاراته کا ایران در آلمان
» مسابقه جالب زیباترین زن چاق - عكس
» تصاویر جالب از تمرینات دختران دوچرخه سوار ... - عکس
» زنی در حین خیانت توسط شوهرش بدام افتاد + عکس
» عکس هایی از تجاوز به عنف در ملا عام!!!
» نادیا بیورلین هنرپیشه ایرانی سینمای هالیوود - عكس‏های داغ
» این دوتا با هم دوستن - بسیار دیدنی
» گالری عکس الناز شاکر دوست - تقریبا كامل
» تصاویری زیبا و دوست داشتنی از خانم ها
» مراسم انتخاب دختر شایسته عرب - عكسهای كامل
» مراسم جشن عروسی مجتبی جباری! - عكس
» اینا عروسكن یا نی نی!! - حتما ببینید
» نانسی عجرم، هیفا وهبی، الیسا و روبی کدام با حجاب زیباترند؟! (+عکس)
» مجموعه اس ام اس ضد حال
» سوژه های داغ ایرانی - عكس
» تصاویر زیبا از دخترها - بسیار هنرمندانه
» اینا خوردنیه یا پوشیدنی ...!؟؟
» دو عکس از مسابقه شنای بانوان ایران و عربستان !!
» عكسهای آنجلینا جولی در سن 19 سالگی !
» ده نکته برای نزدیک شدن به خانم‌های مجرد
» دانلود كلیپ ما كه برای برنامه 90 فرستاده شد (دانلود نكنی ضرر)
» به نظر شما کدوم تصویر دردناک تره؟
» هنر عكاسی - یك اتاق در 11 شكل متفاوت - حتما ببینید
» هنر نمایی زنان روی آب
» عکسهایی که فقط یک نفر در دنیا می تواند بگیرد!
» خطای چشم یا خطای مغز؟ - بسیار جالب
» عكس های دیدنی و جالب از تماشاچیان فوتبال
» تبلیغ های منظوردار ( شیطون ) - عكسهای دیدنی
» به این خانم میگن: خانم مار!!! چرا؟ عكسها رو ببین
» نقاشی روی بدن زنان - بسیار زیبا
» تصاویری از خانه رویایی یک زوج جوان
» اتفاقات جالب و خنده دار در عكس های یادگاری - عكس
» این دخترها همه خواب هستند - 100% واقعی - عكس
» مجموعه 80 عكس از هنر عكاسی - بسیار زیبا
» جذاب‌ترین زن زنده تاریخ انتخاب شد + عكس
» عكس های بسیار زیبا از ركورد های واقعی و باورنكردنی
» به منم بوس بده + عکس
» عکس‌های فرزان اطهری، مانکن بین المللی ایران!
» اعتراف مجری مشهور آمریکایی به روابط جنسی با همکارانش در یک برنامه زنده!
» ۱۰ نقطه حیرت انگیز زمین - عكس
» تصاویری زیبا از ماشینی جدید
» تصاویر زیبا از خلاقیت در تبلیغات تجاری
» متاسفم دختر خانوم. دریا امروز پذیرای شما نیست...! - عكس
» زندگی مگسها - تصاویر خنده دار و واقعی (ضرر نكنی)
» افكار بچه ها در مواقع مختلف - عكس جالب
» دوست دختر جدید جورج کلونی - الیزابتتا کانالیس
» یه خانم زیبا در حال آفتاب گیری - عكس
» اینم عاقبت مشروب زیادی خوردن - عكس
» اینم از یك سری مدل لباس بسیار ضایع - عكس
» بازیگران زن ایرانی قبل و بعد از انقلاب (+16)
» عکسهای خانوادگی عجیب
» فكر می كنید این خانم مجری برای چی اینقدر خوشحاله؟ (+16)
» 10 راز جاذبه که خانوم های میدانند ولی آقایان نه !
» دخترای زیبای ژاپنی و تیپ هایی شبیه شخصیتهای كارتونی (ضرر نكنی)
» شما میوه چه درختی هستید؟ -یه فال جالب-
» تعداد زیادی اس ام اس بسیار زیبای خنده دار جک ، سرکاری (SMS-Fun)
» کی گفته اقایون چشم چرونن؟ (عكسهای واقعی)
» تصاویر جالب و دیدنی از فوتبال خانم های ایرانی !!!
» جشن کارنیوال در برزیل! + مجموعه كامل عكس ها
» مسابقه زن ذلیل ها .......حمل همسر!!! + عكس
» «انیس الدوله» زیباترین و محبوب‌ترین زن ناصرالدین شاه! - عكس
» پارتی در مترو + عكس
» روش شیر دادن 8 قلو - عكس
» عکسی از مسی و خواهرش و مادرش و برادرش
» این عكس ها 100% واقعی هستند ... (ضرر نكنی نبینی)
» تیزر جدید مستند زندگی ( مشكی پوش عاشق ) رضـا صـادقـی , با نام رمز شب
» اس ام اس عاشقانه و عارفانه (Love Sms )
» منزل شخصی مستر بین (تصویری)
» جدیدترین عكس های نیوشا ضیغمی
» گزارشی از مسابقه انتخاب دختر شایسته ایران در سال 1355 + عكس
» مرد سوئدی در انتظار شیر دادن به فرزندانش
» 10 اسم برتر پسر و دخترهای ایرانی
» ایران از نگاه مجله LIFE - عكس جالب و دیدنی
» جنگ گوجه فرنگی در اسپانیا - عكس
» کلیپ دوربین مخفی
» فیلم کنسرت فوق العاده فرزاد فرزین با حضور محسن یگانه در کیش
» به عکس زیر دقت کنید. چه می بینید؟ عشق بازی؟
» 7‌ ‌راز جهانی افراد خوش شانس !
» پیشگویی با اعداد! (بسیار جالب)
» بهترین لحظات زندگی از نگاه چارلی چاپلین
» اینترنت رایگان ایرانسل به وسیله ترفند ساده !
» یک کلیپ صوتی فوق العاده خنده دار مزاحم تلفنی بسیار جالب


همین الان به رایگان مشترک مطالب سایت تاپ شوید تا اخبار داغ را از دست ندهید
آدرس پست الکترونیک:


نكته: برای فعال شدن ایمیل رسیده را باید تایید كنید
1- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
2- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید.


فید چیست و آموزش فید
ژورنال دكوراسیون و طراحی 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده
مجموعه كامل آموزش زبان نصرت 2 كنسرت یانی
سریال طنز شبهای برره 90 قسمت کامل نرم افزار تقویت امواج مغز
14 مستند جذاب ایرانی + ابتذال در ایران بانك اطلاعات شومینه
رازهای فتوشاپ | Top Secret |با زبان كارتون زیبای پینوكیو
سایت های خارجی با زبان فارسی ببینید ابتذال در جامعه ایران
جوان بی نماز مجموعه مردان و زنان آخر الزمان آموزش زبان در خواب
کاملترین مجموعه GPS موبایل + نقشه ها گردنبند مروارید نفیس
بانک اطلاعات طراحی فضای سبز آموزش پرورش قارچ در منزل
1000 جایی كه قبل از مرگ باید دید! مجموعه كامل «تكنولوژی فكر»
عكس های خود را به نقاشی تبدیل آموزش نفوذ در دلها
پكیج طلایی سونی اریكسون - نسخه1 نمونه های انواع استخر و آبنما
50 فیلم سینمائی موبایل+ ابزار ... تکنیکهای تست زنی در کنکور